BACKUP

NIE MASZ POMYSŁU NA BACKUP?

ZROBIMY GO ZA CIEBIE!

„Ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy robią backup i tych, którzy będą go robić.”

Powyższa sentencja jest bardzo prawdziwa. Utrata ważnych danych jest tylko i wyłącznie kwestią czasu. W życiu może pojawić się całe mnóstwo sytuacji, które mogą się do tego przyczynić. W większości przypadków wpływa na to czynnik ludzki, czasami jest to awaria sprzętu. Każdy, kogo to spotka, staje przed trudną sytuacją, szczególnie wtedy, jeśli nie może sobie pozwolić na utratę danych. Niektórzy próbują się przed tym zabezpieczyć nagrywając dane na płyty lub pendrive'y, lecz nie jest to efektywny sposób. Wystarczy, że nasz nośnik się gdzieś zawieruszy i ponownie stajemy przed tym samym problemem. Tworzenie kopii zapasowej w tym samym miejscu, w którym znajdują się dane, także może nie wystarczyć. W przypadku takich zdarzeń jak np. pożar, awaria sprzętu czy kradzież, tracimy zarówno dane, jak i ich backup. Na szczęście istnieją o wiele bardziej bezpieczne sposoby ochrony Twoich danych, które nasza firma pragnie poniżej zaprezentować.

PRZEKONAJ SIĘ JAK W BEZPIECZNY I SZYBKI SPOSÓB
MOŻESZ CHRONIĆ SWOJE DANE PRZED UTRATĄ


BACKUP DYSKOWY

Jak to działa?

Zamawiając nasz system backup'ów klient otrzymuje swój prywatny wirtualny serwer, z którym jego komputer tworzy wirtualną sieć, więc tylko on ma dostęp do usług uruchomionych na tym serwerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uruchomić dowolną aplikację obsługującą transfer danych - wszystko w zależności od oprogramowania jakiego klient używa. Serwerowi zostaje przydzielona określona ilość miejsca, której nigdy nie zajmie nam ktoś inny. Możemy również w każdej chwili, bez przerywania pracy, zwiększyć ilość miejsca na dane.

Bezpieczeństwo w trzech krokach...

System reprezentuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa z racji swojej zasady działania. Zabezpieczenie przed dostępem lub skasowaniem plików przez osoby nieupoważnione, zabezpieczenie przed przechwyceniem danych podczas transferu, oraz zabezpieczenie przed fizycznym uszkodzeniem sprzętu.

Jak?

Po pierwsze: Klient ma swoją maszynę, swój system operacyjny, na którym nie pracują, ani nie mają nawet dostępu inni użytkownicy. Nie ma więc obawy, że ktoś niepowołany zobaczy, czy też skasuje pliki kopii zapasowej.

Po drugie: Komputer klienta niezależnie od protokołu transferu danych, "wchodzi do serwera tylnymi drzwiami", a połączenie "do drzwi frontowych" jest szyfrowane, co uniemożliwia przechwycenie pakietów dancyh podczas transferu.

Po trzecie: Maszyna wirtualna pracuje na fizycznym serwerze z macierzą dyskową RAID, więc w razie fizycznego uszkodzenia dysku w serwerze, klient nie traci danych, a co więcej jego serwer nawet nie przerywa pracy.

Dlaczego nasz system backup'ów jest lepszy od zwykłego konta FTP?

Konto FTP do przechowywania plików na serwerze nie jest dobrym miejscem na trzymanie ważnych plików, czy też zapasowych kopii bezpieczeństwa, ponieważ w takim wypadku użytkownik pracuje na jednym serwerze z wieloma innymi użytkownikami w środowisku nieizolowanym i wtedy jego pliki są potencjalnie narażone na skasowanie lub odczyt przez innych. Ponadto protokół FTP nie jest protokołem szyfrowanym, więc co mądrzejsi mogą przechwycić dane podczas transferu. Prawdopodobieńswto znikome, ale zawsze... W sprawach takich jak kopie bezpieczeństwa nie wolno ryzykować.

Czy oferta jest "sztywna"?

Oczywiście, że nie... Prezentujemy tutaj sposób, który powstał z potrzeby. Znajduje on zastosowanie u większości klientów, ale i tak każdego klienta rozpatrujemy indywidualnie, starannie przemyślając system backup'ów pod kątem bezpieczeństwa i oprogramowania, którego używa.


BACKUP TAŚMOWY

Czyli inaczej mówiąc archiwizacja danych. Ten sposób tworzenia kopii zapasowej jest przeznaczony dla osób, które przetwarzają codziennie inne dane, są ich spore ilości, oraz - z racji potrzeby ich posiadania i często przepisów – muszą być przechowywane przez bardzo długi czas. Dane te trafiają na nasze serwery dokładnie na takiej samej zasadzie jak w przypadku backup'u dyskowego, lecz w żadnym wypadku nie są usuwane. Są gromadzone do czasu zebrania większej ilości, po czym zostają nagrane na nośnik zewnętrzny LTO, a sam nośnik jest przechowywany poza serwerownią w warunkach podanych przez producenta oraz dodatkowo zabezpieczony przed polem elektrycznym, elektromagnetycznym i elektrostatycznym. Dzięki takiemu magazynowaniu, producent taśm LTO gwarantuje przechowywalność danych nawet przez 30 lat.

Jak to działa?

Zasada działania, a co za tym idzie również poziom bezpieczeństwa, jest niemal taka sama jak w przypadku backup'u dyskowego. Przedstawia się ona następująco:

Odzyskiwanie danych

Dane znajdują się na nośnikach zewnętrznych, tak więc klient nie ma do nich bezpośredniego dostępu i odzyskanie danych może potrwać do kilku dni, gdyż odpowiednia taśma musi zostać dostarczona do serwerowni i odczytana (co trwa około kilku godzin). Następnie dane są przenoszone na serwer klienta, aby były możliwe do pobrania. Z tego powodu ten sposób robienia kopii zapasowej stosuje się w przypadku danych, których jest bardzo dużo i nie jest wymagany do nich ciągły dostęp.


Skontaktuj się z nami